طراحی سایت داینامیک امروزه بسیار محبوب شده و به مدیران سایت ها قدرت فراوانی برای ویرایش و بروز رسانی اطلاعات می دهد.

  • وب سایت های داینامیک:

وب سایت هایی هستند که به کمک برنامه نویسی وب و سیستم مدیریت محتوا تولید شده و محتوای این وب سایت ها توسط صاحبان آنها قابل بروز رسانی و تغییر است. در طراحی سایتهای داینامیک از تکنولوژی هایی نظیر دات نت، Perl، Cold Fusion، JSP، ASP و PHP استفاده می شود؛ و پیاده سازی آن به گونه ای است که در حقیقت صفحه ای وجود ندارد و تنها با درخواست کاربر ایجاد می گردد. از تکنولوژی های Ajax و Silverlight نیز بهره می برند. مزیت این نوع از وب سایت نسبت به وب سایت استاتیک این است که صفحات آن قابل اضافه شدن و داده های آنها قابل تغییر است.سایت های داینامیک ،سایت هایی هستند که دارای مدیریت محتوا (CMS (Content Management System اند. امکان مدیریت نوشته ها و گرافیک سایت را به کاربر می دهد. خواص این سایت ها عبارتند از:

·         فضای نسبتا زیاد

·         کارایی بالا

·         امکان تغییر در اطلاعات و گرافیک توسط دارنده سایت

·         مدیریت كابران و تعیین سطوح دسترسی در كل سایت به صورت جامع توسط سیستم

·         برای توسعه اطلاعاتی در CMS نیاز به تغییرات بنیادی نیست در نتیجه هزینه ای ندارد

·         تمامی صفحات جدید برپایه پیش فرض هایی كه از قبل تعریف شده اند ایجاد میگردند

·         تمامی لینك ها به طور خودكار به روز رسانی می شوند

·         جستجو در محتوا سایت سریع و كارا است

این سایت ها برای افراد، سازمان ها و یا شرکت هایی هستند که نیاز به تغییر اطلاعات و به روز رسانی سایت به صورت روزانه، هفتگی و یا ماهیانه دارند. زیرا مدیریت محتوای سایت بسیار آسان است و نیاز به شخصی که آشنا با طراحی و برنامه نویسی سایت است ندارد و هر شخصی می تواند به راحتی از آن استفاده نماید.در واقع سیستم مدیریت محتوا این امکان را به افراد می دهد تا بدون داشتن اطلاعات فنی و تخصصی در زمینه طراحی وب بتوانند به راحتی کنترل اطلاعات، محتوا، چیدمان و... سایت خود را شخصا انجام دهند.

  • مزایای وب سایت داینامیک:

·         در زمان و هزینه‌ها صرفه‌جویی کنید.

·         در هر جای دنیا محتوای سایت خود را ویرایش نمایید.

·         سایتی پرمحتوی و پویا داشته باشید.

·         تعداد نامحدود صفحه، منو ، زیر منو و... در سایت خود داشته باشید.

·         مطالب و صفحات سایت خود را براحتی ویرایش کنید.

·         طراحی گرافیکی سایت

·         استفاده از انیمیشن های فلش مانند اسلاید و یا تبلیغات

·         نمایش آمار بازدید

·         مدیریت مطالب

·         مدیریت نظر سنجی

·         مدیریت محصولات

·         مدیریت گالری

·         مدیریت اخبار سایت

·         کلیه برنامه های مرتبط با بانک اطلاعاتی

از جمله دیگر امکانات وب سایت داینامیک می توان به تهیه گزارش از سیستم (تعدا بازدید از صفحات)، نظرات کاربران، تبلیغات سایت، امکان عضو گیری و مدیریت کاربران اشاره کرد.

طراحی سایت به صورت داینامیک از دیدگاه کاربران فوق العاده است اما از دیدگاه موتورهای جستجوگر مشکلاتی را نیز به همراه دارد که در زیر به آن اشاره شده است.

  • معایب طراحی سایتهای داینامیک

تنها مشکل طراحی سایتهای داینامیک اینست که به اندازه سایتهای استاتیک، گوگل فرندلی نیستند و برخی از موتورهای جستجو قادر به ایندکس نمودن آن نمی باشد و یا فقط برخی از صفحات آن را ایندکس می کنند. زیرا برای ایجاد صفحات داینامیک، می بایست یکسری متغیر انتخاب یا تکمیل شود سپس دکمه ثبت کلیک شود؛ و از آنجا که صفحه ای حقیقی وجود ندارد؛ در نتیجه ممکن است رباتهای موتورهای جستجو قادر به خواندن این گونه از صفحات نباشند.

برخی از طراحان وب، صفحات داینامیک را طوری پیاده سازی می کنند که موتورهای جستجو امکان دسترسی به آنها را ندارند زیرا توانایی فراهم کردن متغیرهای لازم برای ساخته شدن آن صفحات را در اختیار ندارند.

تا به اینجادر رابطه با مزایا و معایب طراحی سایتهای داینامیک در موتورهای جستجو بحث شد، در ادامه  به ارائه روشهایی برای رفع این مشکلات و روشهای مختلفی که برای کمک به ایندکس شدن صفحات داینامیک وجود دارد پرداخته می شود

  •  

  • استراتژی های سئو برای بهینه سازی سایتهای داینامیک

  •  
  •  نقشه سایت:

یکی از محبوبترین و قدیمی ترین روشها برای ایندکس صفحات، نقشه سایت می باشد، شما می توانید با پیاده سازی نقشه سایت اچ تی ام ال و نصب نقشه سایت XML، سرعت ایندکس سایتهای داینامیک را بهبود ببخشید.
 

  •  بازنویسی URL:

مهمترین و پر کاربرد ترین روش، بازنویسی آدرس وب می باشد که توسط ماژول خاصی در سرور انجام میشود. بازنویسی در سرورهای آپاچی توسط MOD انجام میشود در حالیکه در سرور مایکروسافت از ISAPI استفاده می شود. روش بازنویسی URL علاوه بر اینکه دسترسی پذیری سایت را افزایش می دهد باعث افزایش امنیت و کاربر پسندی سایت می گردد.

به عنوان مثال:

URL قبل از بازنویسی:

?country=England&type=house

 

URL بعد از بازنویسی:

/countries/England/type/house


همان طور که مشاهده می کنید URL دوم برای موتورهای جستجو قابل فهم تر است و سریع تر توسط آنها ایندکس می شود.

 

  •  قرار دادن تگهای کلمات کلیدی به صورت داینامیک:

اگر برای هر صفحه داینامیک امکان قرار دادن تگهای کلمات کلیدی وجود داشته باشید، علاوه بر اینکه امکان مدیریت تگهای کلمات کلیدی را به مدیر سایت می دهد، در صورت استفاده صحیح از آن، به بهینه سازی سایتهای داینامیک کمک می کند.

 

  •  قرار دادن حداقل یک لینک استاتیک:

اگر سایت داینامیک طوری پیاده سازی شود که حداقل توسط یک لینک استاتیک قابل دسترس باشند، در این صورت سایت های داینامیک قابل دسترس تر هستند و موتورهای جستجو سریعتر می توانند آن را ایندکس نمایند، زیرا موتورهای جستجو لینکهای استاتیک را سریعتر از لینکها داینامیک ایندکس می نمایند.

 

منابع : برگرفته از سایت های مرتبط با موضوع از جمله

http://papazianweb.com/

http://www.aradpardaz.com

http://www.kaspid.com