RSS مخفف  Really Simple Syndication به معنی تشکیل ارتباط‌های بسیار ساده است.

آر.اس.اس فایلی با فرمت خاص (XML) می‌باشد که شامل آخرين عناوين سایت‌های خبری، وبلاگ‌ها و سايت‌هايی از اين دست می‌باشد. در واقع آر.اس.اس فرمتی برای خروجی اطلاعات می‌باشد.

با به روز شدن سایت، فایل آر.اس.اس آن به طور خودکار به روز می‌شود. محتويات فايل‌های آر.اس.اس را می‌توان به کمک نرم‌افزارهای مخصوص و يا سايت‌هايي كه اين امكان را فراهم مي‌كنند مشاهده کرد.

  •  

استفاده از آراس‌اس

برای استفاده از آراس‌اس‌ها شما نیاز به یک گردآورنده‌ی آراس‌اس (به انگلیسی: RSS Aggregator) دارید. گردآورنده‌های آراس‌اس بر چند دسته هستند:

  • گردآورنده‌هایی که مبتنی بر دسکتاپ هستند. یعنی به صورت نرم‌افزار نصب شده و مورد استفاده قرار می‌گیرند.
  • گردآورنده‌هایی که مبتنی بر وب هستند. یعنی وب‌گاههایی وجود دارند که شما در آنها عضو شده و از خدمات آنها مثل دسترسی به فیدهای موردعلاقه‌ی خود، استفاده می‌کنید.
  • گردآورنده‌هایی که به صورت پلاگین در مرورگرهای وب نصب می‌شوندو شما فیدهای خود را بدون استفاده از نرم‌افزار دیگر می‌توانید بخوانید. البته در نسخه‌های اخیر موزیلا فایرفاکس شما نیازی به نصب پلاگین اضافه ندارید.
  • گردآورنده‌هایی که شما می‌توانید فید وب‌گاه‌های مورد علاقه‌ی خود را در آن ثبت کرده و نه تنها خود از آنها استفاده می‌کنید بلکه محتوای فیدها را با کاربران دیگر اینترنت به اشتراک بگذازید و همینطور آراس‌اس‌های ثبت‌شده‌ی دیگران را هم می‌توانید به علاقه‌مندیهای خود اضافه کنید و یا اینکه همه آنها را یک جا ببینید حتی اگر آراس‌اس ثبت نکرده باشید. خصوصیت این گردآورنده‌های آراس‌اس این هست که آنلاین هستند و عنوان‌های وب‌گاه‌هایی که بروزرسانی زیادی دارند را برای شما ذخیره می‌کنند.
  •  

آر.اس.اس  چه مزايايی دارد؟

با گسترش روزافزون وب، دستيابی به محتوای مورد نياز و به روز، کار مشکل و زمان‌بري است. آر.اس.اس اين مشکل را حل می‌کند. آر.اس.اس اين امکان را می‌دهد که به راحتی و بدون نياز به مشاهده روزانه سايت‌های مورد علاقه، از محتوا و به روز رسانی‌های آنها مطلع شويد. وظيفه اصلی آر.اس.اس قابل دستيابی کردن اطلاعات و صرفه جويی در زمان است.

از میان این همه سایت که فیدهای RSS را می خوانند ، ده سایت برتر و پرطرفدار تر را آماده کردیم تا شاید بتوانید از این طریق انتخاب بهتری داشته باشید.

1. Google Reader

طبق معمول گوگل در این زمینه هم بهترینه. گوگل ریدر فیدخوان تقریبا جدیدی (در مقایسه با سایر رقیبانش) است که به سادگی توانسته حجم وسیعی از کاربران رو به خودش جذب کنه. علت این موفقیت گذشته از حسن شهرت مالکش ، سرعت ، قدرت و سادگی محیط کاربری است. فیدخوان گوگل از ویدیوهای YouTube پشتیبانی کرده و آنها را پخش می کند اما بعضی دیگر از فیدهای ویدیوئی با فرمت فلش را پخش نمی کند. همچنین این سایت مجهز به برنامه پخش صوتی ساده ای است که فیدهای صوتی را نیز پوشش می دهد.

2. Bloglines

برای سالها این سایت محبوب ترین فیدخوان در نزد کاربران بود و به تازگی امکان پخش فیدهای ویدیویی با فرمت فلش را در خود اضافه کرده است. هر چند از تمام فرمت های ویدیویی پشتیبانی نمی کند. بلاگ لاینز علیرغم ظاهر ساده ای که دارد بسیار قوی و انعطاف پذیر است.

3. Newsgator Online

این سایت عرضه دو برنامه فیدخوان رومیزی بسیار موفق یعنی NetNewsWire و FeedDemon و همچنین یک فیدخوان بر خط رایگان را در کارنامه خود دارد. تمام این محصولات با هم سازگار هستند و از طریق موبایل نیز قابل دسترسی می باشند. با تمام این ویژگی های مثبت ، نمی تواند فایل های صوتی و ویدیویی را پوشش دهد. همچنین سرعت کم آن باعث شده خیلی از کاربران از ویژگی های بسیار خوب آن چشم پوشی کنند.

4. NetNewsWire

اولین فرزند NewsGator ، برنامه فیدخوان رومیزی ساخته شده برای کامپیوترهای MAC است.سریع و انعطاف پذیر ولی قادر به پخش فایل های چند رسانه ای نیست. یک صفر بزرگ در یک کارنامه با نمره های درخشان.

5. FeedDemon

برادر تحت ویندوز NewNewsWire و فرزند خلف NewsGator است . در یافتن مطالب جدید فیدها و نمایش دادن عکس ها موفق است ولی این هم فایل های چندرسانه ای را پخش نمی کند. یک نقطه ضعف ارثی !

6. NewsFire

برنامه فیدخوان رومیزی برای کامپیوترهای MAC است که بسیار جذاب ، سریع و در عین حال قادر به پخش فایل های ویدیویی در داخل خود برنامه است. اما فایل های صوتی را پخش نمی کند. به طرز وحشتناکی انعطاف ناپذیر است و شما مجبور خواهید بود خود را با آن هماهنگ کنید. خوب برای همه ، عالی برای معدودی

7. BlogBridge

ظاهر زیبا و سحرآمیز دارد ولی کار کردن با آن کمی سخت است. همچنین فایل های صوتی - تصویری را پخش نمی کند.

8. Feed Lounge

به سرعت مشهور است. اما وقتی این همه سایت فیدهای شما را به صورت رایگان می خوانند دیگر چه لزومی دارد که ماهی پنچ دلار برای این کار بپردازید. مطالب جدید فیدها را رهگیری می کند ، عکس ها را هم خیلی خوب نمایش می دهد اما به شما اجازه پخش فایل های صوتی و تصویری را درون خودش نمی دهد.

9. RSSOwl

اگر به کار کردن صرف باشد ، بی شک نمره بهتری نصیبش می شد. رایگان است با کلیه امکاناتی که شما از یک فید خوان انتظار دارید. متاسفانه کار کردن با آن کمی مشکل است بگونه ای که برای خواندن یک فید شما مجبور به زدن چند کلید و ... دارید. می توان آن را نسخه زشتی از NetNewsWire دانست که امکانات بیشتری را دارد. مثل دارو : تلخ و مفید

10. Rojo

فیدخوانی جالب با مشخصه های کاربرد پسند بسیار اما خیلی محدود با عملکرد ضعیف. خیلی از مردم آن را دوست دارند اما از زمانی که شرکت بلاگ نویسی SixApart آن را خرید به نظر می رسد پیشرفت آن متوقف شده است. قابلیت پخش فایل های چند رسانه ای در آن وجود ندارد.

منابع :
http://fa.wikipedia.org
http://aftab.cc/rss
http://aftab.cc/article