این روزها درصد استفاده از انواع موبایل هوشمند به صورت چشمگیری رو به رشد است و چیزی نمانده تا استفاده از اینترنت های موبایل از اینترنت های خانگی گوی سبقت را بگیرد. بنابراین عادلانه به نظر نمیرسد در دنیای رو به رشد وب و طراحی, کاربران موبایل و تبلت ها درنظر گرفته نشوند.

وب سایت ، امروز ، تنها برای استفاده در سیستم کامپیوتر خانگی محدود نمیشود و طراح وب سایت سعی خواهد کرد وب سایتی قابل استفاده در ابزارهای هوشمند قابل اتصال به اینترنت و دارای مرورگر بسازد . تلفن ها و تلویزیون های هوشمند و یا تبلت ها و حتی کنسول های بازی قابل اتصال به اینترنت ابزارهای متفاوتی برای وب گردی هستند . تکنولوژی ها و رویکردهای متفاوتی برای ساخت وب سایتهای قابل استفاده در تمامی انواع دستگاه ها وجود دارد . طراحی های واکنشگرا یکی از مهمترین این رویکردها هستند .

با توجه به تنوع دستگاه ها ، طراحی وب سایتهای سازگار با تمامی دستگاهها بسیار مشکل خواهد بود ، یکی از مهمترین چالش ها عدم دسترسی به دستگاه های مختلف برای تست های واقعی است . با توجه به این چالش بزرگ شبیه سازهای بسیار مختلفی برای تست و بررسی وب سایت ها در دستگاه های مختلف ساخته شده است . خوشبختانه شبیه سازهای موبایل انجام این کار را برای ما آسان کرده اند. در این نوشته سعی خواهیم داشت تعدادی از آنها را به شما معرفی نمائیم .

یک شبیه ساز موبایل به شما اجازه میدهد تا یک وب سایت را از نظر واکنشگرا بودن و قابلیت های متفاوت در انواع گوناگون سیستم عامل های موبایل مانند ) iPhone, iPad, Android BlackBerryبدون داشتن هیچ کدام از آن ها) بررسی نمایید. شبیه سازها این امکان را فراهم می آورند تا به مشکلات و مسائل مربوط به وب سایت با دقت بیشتری پرداخته شود و همچنین آنهااندازه گیری ها را با جذابیت بیشتری برای هر دستگاه به صورت بصری به نمایش در می آورند.

 

iPad Peek

برای اینکه اطمینان حاصل نمایید وب سایت شما با تبلت های موجود رایج در بازار سازگاری دارد می توانید آن را در وب سایت iPad Peek بررسی نمایید . این وب سایت حالت های افقی و عمودی نمایش سایت در ipad ها را به خوبی به نمایش می گذارد.

iPhone Tester

همانطور که از نامش پیداست iPhone Tester یکی از رایج ترین شبیه سازها برای آیفون است. تنها کاری که باید انجام دهید این است که آدرس وب سایت خود را در قسمت جستجو قرار دهید و یک نمای واقعی از آن را در آیفون مدل های ۳G/4/4S مشاهده نمایید.

Mobile Phone Emulator

یکی دیگر از شبیه سازهای رایج Mobile Phone Emulator می باشد. یکی از بزرگترین مزیت های این شبیه ساز این است که انواع مختلف سیستم عامل های موبایل همانند Samsung, iPhone, BlackBerryو… را میتوان از طریق آن بررسی کرد.

Responsivepx

برای بررسی سایت خود به منظور واکنشگرا بودن می توانید از Responsivepx استفاده نمایید. در آن ظاهر وکارکرد سایت را به صورت بصری در سایزهای متفاوت مشاهده نمایید.

 

Screenfly

به خاطر در بر داشتن انواع سیستم عامل ها برای تست, Screenfly یک شبیه ساز رایج و پرکاربرد است. در سیستم عامل های مختلف می توانید نحوه نمایش وب سایت خود را بررسی نمایید.

 

 

W3C mobileOK Checker

وب سایت W3C mobileOK Checker یک ابزار اعتبارسنجی خودکار مبتنی بر وب است که تنها بررسی می کند تا چه میزان وب سایت شما با سیستم عامل های موبایل هماهنگی دارد.این آزمایش در مقابل استاندارد W3C برای تلفن های همراه است که توسط W3C توسعه یافته است.

 

 

MobiReady

MobiReady همانند شبیه سازهای دیگر می باشد و البته مواردی همانند وب سایت های W3C mobile complianceو dotMobi را چک می کند و خطاهای جزیی تری را از نظر آمادگی وب سایت برای نمایش در موبایل شرح میدهد. بعلاوه یک ویرایشگر کد هم برای بررسی کدها نیز دارد.

 

Opera Mini Simulator

 

اپرا مینی یکی از مرورگرهای پرکاربرد در جهان می باشد و قریب به ۱۳۰ میلیون کاربر با آن کار می کنند. پس مطمئن شدن از ظاهر سایت در این مرورگر یکی از دغدغه های یک طراح وب می تواند باشد.اپرا مینی عمدتا در بازارهای در حال ظهور و اغلب گوشی های هوشمند استفاده می شود. این شبیه ساز اجازه می دهد تا شما نمایش سایت خود را در این مرورگر تست کنید.

 

 

Gomez

 

این سرویس از گومز به شما یک گزارش از جزئیات چگونگی نمایش وب سایتتان را در چهار دستگاه مختلف: آی فون ، iPad ، BlackBerry و Nexus One به شما می دهد. همچنین یک امتیاز از ۱۰۰ بر اساس تجزیه و تحلیل عمیق از بیش از ۳۰ مورد اثبات شده برای سیستم عامل های همراه را به سایت شما خواهد داد.

 

 

Google’s GoMoMeter

 

به تازگی وب سایتی با عنوان How To GoMo از طرف گوگل منتشر شده است که شامل یک شبیه ساز ساده تلفن همراه به نام GoMoMeter می باشد این شبیه ساز سرعت بارگذاری صفحات سایت شما را شرح میدهد و به سایتتان یک امتیاز از ۴ امتیاز را اختصاص می دهد. این سایت همچنین توصیه های مفید را برای سازمان هایی که می خواهند خدمات تلفن همراه به مشتریان ارائه دهند گوشزد می کند.

 

 

Mobilizer

 

Mobilizer برنامه ای برای پیش نمایش وب سایت در تلفن های همراه iPhones, Android, Blackberry و HTCاست. این نرم افزار مبتنی بر نرم افزارAdobe AIR می باشد که به شما اجازه می دهد تا پیش نمایش محتوای سایت خود را در انواع تلفن همراه مشاهده نمایید. برای اجرای این نرم افزار حتما می بایست برنامه Adobe AIR را در سیستم خود داشته باشید .این نرم افزار را می توانید به صورت رایگان دانلود نمایید

 

 

تمامی این شبیه سازها به صورت رایگان هستند و کار با آنها بسیار ساده می باشد. نسل آینده وب قطعا موبایل ها و تبلت ها خواهند بود در نتیجه نمی توان آن ها را نادیده گرفت. زمانی که سایتی را طراحی و برنامه نویسی می کنید باید در نظر داشته باشید که تمامی کاربران از جمله کاربران موبایل بتوانند راحت با آن در تعامل باشند.

منبع : برگرفته از سایت http://www.webtarget.ir/